Solution Manual Heat And Mass Transfer Cengel 5th Edition Chapter 3 Hot!
$I=\sqrt{\frac{\dot{Q}}{R}}$
$r_{o}+t=0.04+0.02=0.06m$
$\dot{Q}=h \pi D L(T_{s}-T_{\infty})$
Assuming $h=10W/m^{2}K$,
$\dot{Q} {conv}=h A(T {skin}-T_{\infty})$ $I=\sqrt{\frac{\dot{Q}}{R}}$ $r_{o}+t=0
We’ll keep your information safe.